Misa do kadzideł + jałowiec

Dostępność: brak towaru
Cena: 75,00 zł 75.00
ilość szt.

Opis

Żeliwna misa do kadzideł wykonana w pracowni kowalskiej Pawła Mikuckiego /Augustów/ oraz słupki jałowcowe /100g/

 

Mniej więcej rok temu spotkaliśmy się ze znajomymi u Pawła mieszkającego na obrzeżach Augustowa. Na co dzień, rozbici w kilku miastach, nie mamy okazji na takie spontaniczne spotkania. Na stół wjechały dobre rzeczy, na języki najróżniejsze tematy, duch puszczy, ale może już bez szczegółów. Od zawsze ciągnęło mnie do ognia, więc w którymś momencie byłam już przy kuchni kaflowej i bawiłam się sękami drzewa wkładając je do ognia i przypalając. Roznosząca się aromatyczna woń pobudzała zmysły i wyobraźnie. Wtedy zrodził się pomysł na przywrócenie świetności dawniej często stosowanemu jałowcowi. I tak o to Paweł, kowal artystyczny, wypalił dla Was kilka żeliwnych misek do kadzideł, do których przygotowaliśmy snopki drzewa jałowcowego. Jałowcowe kadzidło warto palić dla odświeżenia pomieszczeń, oczyszczenia powietrza (działa antyseptycznie). Można też kadzić dla czystej przyjemności.. jałowcowy aromat w domu, to jakby na chwilę przenieść się do lasu.

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) zaliczany jest do roślin olejkowych. Występuje pospolicie w poszyciu lasów iglastych lub na ich obrzeżach, na torfowiskach i wydmach. Olejek eteryczny wytwarzany jest w szyszkojagodach, igłach i pędach rośliny. Do celów leczniczych pozyskuje się szyszkojagody (najlepiej po pierwszych przymrozkach). Jałowcem powinny zaciekawić się osoby mające problem z nerkami, niewydolną wątrobą, zmagające się z przeziębieniami i zaburzeniami trawienia. Działa silnie bakteriobójczo, przeciwgrzybicznie, wykrztuśnie. Kąpiele jałowcowe działają dobroczynnie przy chorobach reumatycznych i skórnych. Do okadzania można użyć odpowiednio podsuszone gałązki jałowca lub pochodzące z niego drewno. Dawniej jałowca używano do okadzania domów i obór. Miał odpędzać czarty i rzucone uroki, odświeżał powietrze zwłaszcza w trakcie chorób domowników.

Polska borami sosnowymi usłana, więc na zbiory jałowca nietrudno się wybrać. Zanim jednak zdecydujecie się zastosować szyszkojagody należy sięgnąć do fachowej literatury, gdyż jest to surowiec o silnym działaniu i wielu przeciwwskazaniach. Kto zechce pozyskać drzewo, najpierw niech dowie się jak prawidłowo je obrobić i ususzyć, co by go na darmo nie nanieść.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl